• Aspen Environment Forum Agenda

  • WEDNESDAY, MARCH 25:
    FORUM OPENING AND RECEPTION

    6:00-10:00pm | The Sundeck, Atop Aspen Mountain
        
    Forum Opening Keynote
    Presenter:
    US EPA Administrator Lisa Jackson

    What’s the Big Idea?
    Select Forum Presenters:

    THURSDAY, MARCH 26:
    THE ENERGY CHALLENGE


    9:00-10:30am Opening Plenary Session:

    9:00-10:30am | McNulty Room, Doerr-Hosier Center
    Musical Introduction    
    Eugenia Choi

    Welcome to the Forum
    Elliot Gerson, Chris Johns

    Short Film Presentation:

    Powering the Planet: Energy for the Long Run

    A New Energy Era for Government?

    Bill Ritter, Nancy Sutley
    Moderator:
    Walter Isaacson

    10:45-12:00pm Concurrent Sessions:


    Food and Fuel: The Future of Biofuels
    10:45-12:00pm | Booz Allen Hamilton Room, Koch Building

    Raj Atluru (TBD), Charles W. (Chip) Ransler, IV, Joel Velasco
    Moderator:
    Judy Pasternak



    Power Land: Energy Landscape Now
    10:45 am -12:00 pm | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    Jason Grumet, Patrick Moore, Rafe Pomerance, R. James Woolsey
    Moderator:
    Bill Blakemore

    Energy and the Law of Unintended Consequences
    10:45-12:00pm | Stranahan Room, Koch Building

    Barbara Bramble, Martin Hoffert, Peter Kareiva
    Moderator:
    Robert Kunzig

    Tripling Energy: Meeting Mid-Century Needs
    10:45 am -12:00 pm | Kaufman Room, Doerr-Hosier Center

    Nora Mead Brownell, Chris Flavin (TBD), Bob Grady, Ernest Moniz
    Moderator:
    Thomas Kostigen

    From Sun to Sun: Can We Return to Sunlight?
    10:45 am -12:00 pm | Lauder Room, Koch Building

    TBD speaker, Daniel Nocera, Neville Williams
    Moderator:
    Dennis Dimick


    12:15-1:30p Lunch Presentation:


    Scraping the Bottom of the Barrel
    12:15 – 1:30pm | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    Peter Essick, Robert Kunzig
    Moderator:
    Dennis Dimick

    2:00-3:15pm Plenary Session:

    An Interview with Achim Steiner
    2:00 – 3:15pm | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    Achim Steiner
    Moderator:
    Tim Appenzeller

    3:30-4:45pm Concurrent Sessions:


    Pricing Energy: From Shock to Trance
    3:30 – 4:45pm | Booz Allen Hamilton Room, Koch Building

    Elizabeth Cheney, Maggie Fox (TBD), James Rogers, Tsutomu Toichi
    Moderator:
    Jack Riggs

    Conventional Energy: Unconventional Demands
    3:30 – 4:45pm | Kaufman Room, Doerr-Hosier Cente
    r
    Sally Benson, Jeff Goodell, Tom Price
    Moderator:
    Bill Blakemore

    The Ocean Carbon Cycle: Facing the Damage
    3:30 – 4:45pm | Stranahan Room, Koch Building

    Ken Caldeira, Martin Hoffert, Dawn Martin
    Moderator:
    Tim Appenzeller

    21st Century International Environmental Governance: The Challenges
    3:30 – 4:45pm | Lauder Room, Koch Building

    Maria Ivanova, Achim Steiner, Nancy Sutley, Zhao Xingshu
    Moderator:
    David Monsma

    3:30-4:45pm In Conversation:


    How Much Time Do We Have To Act on Climate Change?
    3:30 – 4:45pm | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    Jim Ball, Jason Grumet, Susan Joy Hassol, Daniel Nocera, Robert Socolow
    Moderator:
    Eric Pooley

    8:30-9:45p Evening Exchange:

    Film Screening and Dialogue: Extreme Ice
    8:30 – 9:45pm | Wheeler Opera House

    James Balog
    Moderator:
    Elvis Mitchell


    FRIDAY, MARCH 27:
    ENERGY TRANSITIONS


    9:00-10:15am Plenary Sessions:

    Energy and Environment: Perspectives from Emerging Economies
    9:00 – 10:15am | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    Alcinda Antonio de Abreu, Ligia Castro de Doens, Lorena Lanza, ,
    Moderator:
    Laura Liswood

    The Future of Transportation
    9:00 – 10:15am | Paepcke Auditorium, Paepcke Memorial Building

    Anthony Eggert, John Heywood, Elizabeth A. Lowery, David Vieau
    Moderator:
    Jack Riggs


    10:30-11:45am Concurrent Sessions:

    Climate Change: Politics and Science
    10:30 – 11:45am | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    Jane Lubchenco
    Moderator:
    Juliet Eilperin

    Energy Markets: Funding the Future?
    10:30 – 11:45am | Kaufman Room, Doerr-Hosier Center

    Raj Atluru, Nora Mead Brownell, Jeffrey Leonard, Tracy Wolstencroft
    Moderator:
    Joel Makower

    The Carbon-Limited World: Nuclear Power
    10:30 – 11:45am | Stranahan Room, Koch Building

    Richard Lester, Jane Long, Patrick Moore
    Moderator:
    Margie Kriz

    Powering the World: Renewables and Wind’s Potential
    10:30 – 11:45am | Booz Allen Hamilton Room, Koch Building

    Alexander Karsner, David Keith, Ernest Moniz, Ryan Wiser
    Moderator:
    Tim Appenzeller

    10:30-11:45am In Conversation:


    21st Century International Environmental Governance: Solutions
    10:30 – 11:45am | Lauder Room, Koch Building

    Ligia Castro de Doens, Jia Feng, Maria Ivanova, R. Andreas Kraemer, David Sandalow
    Moderator:
    Gary Hart

    12:15-1:30pm Lunch Presentation:


    The Global Food Crisis
    12:15 – 1:30pm | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    John Stanmeyer

    2:00-3:15pm Plenary Sessions:


    Taking the Carbon Out of Energy: A Range of Choices
    2:00 – 3:15pm | Paepcke Auditorium, Paepcke Memorial Building

    Sally Benson, Chris Flavin, Robert Socolow, B. Keith Trent
    Moderator:
    Juliet Eilperin (TBD)

    The Environment in a New-Media World
    2:00 – 3:15pm | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    Douglas Fischer, Chip Giller, Margie Kriz, Andrew Revkin (TBD)
    Moderator:
    Dennis Dimick

    3:30-4:45pm Concurrent Sessions:

    Energy Equity: Clean Energy for All
    3:30 – 4:45pm | Booz Allen Hamilton Room, Koch Building

    Sheila Kennedy, Charles W. (Chip) Ransler, IV, Jerome Ringo, Betsy Taylor
    Moderator:
    Scott Edward Anderson

    Saving Energy: Less Is More (and It Begins at Home)
    3:30 – 4:45pm | Stranahan Room, Koch Building

    Sarah Darby, Roland Stulz, Jessy Tolkan
    Moderator:
    Chip Giller

    The New Oil: Energy Demand and Water
    3:30 – 4:45pm | Lauder Room, Koch Building

    Fred Butler, David Harrison, Peter Murdoch, Michael Totten
    Moderator:
    Vijay Vaitheeswaran

    The Future: What We Don’t Know
    3:30 – 4:45pm | Kaufman Room, Doerr-Hosier Center

    James Kunstler
    Moderator:
    Elvis Mitchell

    5:30-8:00pm Special Event:

    Aspen Institute Energy and Environment Awards Presentation and Gala Dinner
    5:30 – 8:00pm | McNulty Room, Doerr-Hosier Center


    8:30-9:45pm Evening Exchange:

    The Charcoal Wars
    8:30 – 9:45pm | Wheeler Opera House

    Mark Jenkins
    Moderator:
    Chris Johns

    SATURDAY, MARCH 28:
    NEW ENERGY WORLD

     
    9:00-10:15am Plenary Sessions:

    Poverty Alleviation and Conservation
    9:00 – 10:15am | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    Ligia Castro de Doens, M. Sanjayan, Michael Totten
    Moderator:
    Chris Johns

    The World’s Oil Supply: 50 Years into the Future
    9:00 – 10:15am | Paepcke Auditorium, Paepcke Memorial Building

    Maggie Fox, Bob Grady, Marvin Odum, R. James Woolsey
    Moderator:
    Judy Pasternak (TBD)

    10:30-11:45am Concurrent Sessions:


    Spurring Energy Research and Innovation: What It Takes
    10:30 – 11:45am | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    Angela Belcher, Chuck Kutscher, Jane Long (TBD), Lee McIntire
    Moderator:
    Bill Blakemore

    Energizing Our Will: Realizing the Art of the Energy Possible
    10:30 – 11:45am | Booz Allen Hamilton Room, Koch Building

    Jim Ball, Jayni Chase, Gail Schwartz, Betsy Taylor
    Moderator:
    Margie Kriz

    The Power of Scale: The New Frontiers of Energy Efficiency
    10:30 – 11:45am | Kaufman Room, Doerr-Hosier Center

    Robert Bray, Sarah Darby, Amory Lovins, Craig Sieben
    Moderator:
    Michelle Nijhuis

    Man-Made Planet: Engineering the Climate
    10:30 – 11:45am | Stranahan Room, Koch Building

    Ken Caldeira, David Keith, David Victor
    Moderator:
    Robert Kunzig

    10:30-11:45am In Conversation:

    Changing Arctic: Changing Planet
    10:30 – 11:45am | Lauder Room, Koch Building

    Sylvia Earle, Susan Joy Hassol, R. Andreas Kraemer, Sven Lindblad, Fran Ulmer, Charles Wohlforth
    Moderator:
    David Monsma

    12:15-1:30pm Lunch Presentation:

    Saving Forests, Saving Ourselves
    12:15 – 1:30pm | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    Michael Nichols

    2:00-3:15pm Plenary Sessions:


    Redefining Conservation in the 21st Century
    2:00 – 3:15pm | Paepcke Auditorium, Paepcke Memorial Building

    Mark Tercek
    Moderator:
    Chris Johns

    Getting Green Done: Strategies for the Green Economy
    2:00 – 3:15pm | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    Miranda Anderson, Elliott Laws, Elizabeth A. Lowery, Auden Schendler
    Moderator:
    Joel Makower

    3:30-4:45pm Concurrent Sessions:

    Can China Go Green?
    3:30-4:45 pm | McNulty Room, Doerr-Hosier Center

    Jia Feng, David Sandalow, Zhao Xingshu
    Moderator:
    Elliot Gerson

    Radical Solar Power
    3:30-4:45 pm | Booz Allen Hamilton Room, Koch Building

    Robert Freling, Chuck Kutscher, John Woolard
    Moderator:
    Dennis Dimick

    Empowering the Grid
    3:30-4:45 pm | Kaufman Room, Doerr-Hosier Center

    Vicky Bailey, Fred Butler, Kara Mertz, Phil Moeller
    Moderator:
    Jack Riggs

    3:30-4:45pm In Conversation:

    Green Buildings and Cities
    3:30-4:45 pm | Lauder Room, Koch Building

    Jeffrey Abramson, Scot Horst, Mick Ireland, Roland Stulz
    Moderator:
    Sally Wilson

    5:00-7:30pm Closing Reception:

    Big Ideas and Dreams for the Future
    5:00 - 7:30 pm | McNulty Room, Doerr-Hosier Center